معرفی درب اتوماتیک و آشنایی با نحوه عملکرد آن

توسط1
664
معرفی درب اتوماتیک و آشنایی با نحوه عملکرد آن

معرفی درب اتوماتیک و آشنایی با نحوه عملکرد آن

پیشرفت تکنولوژی سالهاست که با سرعت بالایی صورت می‌پذیرد و دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن و پیشرفته‌ای به بازار عرضه می‌شوند.

بنابر اعلام ، درب اتوماتیک یکی از این تجهیزات است که رفت‌وآمد و تردد را بسیار ساده کرده است. البته سهولت در رفت‌وآمد، تنها مزیت نصب درب اتوماتیک نیست. این روزها شاهد نصب درب اتوماتیک در بسیاری از ساختمان‌های تجاری، اداری و گاها مسکونی هستیم. مزایای بسیاری که این درب‌ها دارند، باعث شده تا بسیاری از افراد به خرید و نصب آن‌ها علاقه‌مند باشند و در ساختمان‌های خود از آن بهره ببرند.

تردد آسان با نصب درب اتوماتیک

تمام مجموعه‌های کاری به دنبال کسب رضایت مشتری و ارباب‌رجوع هستند. در واقع این مشتری‌ها هستند که به یک کسب‌وکار اعتبار می‌بخشند. هر نوع امکاناتی که بتواند دسترسی آسان را در اختیار مشتری‌ها قرار دهد، نوعی سرویس‌دهی به مشتری تلقی می‌شوددرب اتوماتیک می‌تواند تردد افراد به یک مکان را بسیار آسان‌تر از زمانی کند که یک درب معمولی در آنجا نصب‌ شده باشد. این موضوع زمانی پررنگ‌تر جلوه می‌کند که کودکان، افراد سالمند، افرادی که ناتوانی‌های حرکتی دارند و … بخواهند وارد یک مجموعه شوند. توان جسمانی این عزیزان معمولاً کمتر از افراد عادی است و نصب درب اتوماتیک، رفت‌وآمد این عزیزان را بسیار ساده‌تر خواهد کرد. همچنین افرادی که از ویلچر یا عصا نیز استفاده می‌کنند هم به‌سادگی می‌توانند از طریق درب اتوماتیک، رفت‌وآمد کنند.

درب‌های اتوماتیک در مدل‌ها، طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام برای مکان و موقعیت خاصی مفید و کاربردی هستند. درب اتوماتیک شیشه‌ای به‌عنوان یکی از انواع درب‌های اتوماتیک پرکاربرد شناخته می‌شود. این روزها استفاده از درب اتوماتیک شیشه‌ای بسیار مرسوم شده است و آن‌ها را در بسیاری از ساختمان‌ها مشاهده می‌کنید. برخی از مکان‌هایی که در آن‌ها از این درب‌ها استفاده می‌شود عبارت‌اند از:

 •  ترمینال‌ها، فرودگاه‌ها و ایستگاه راه‌آهن
 • بانک‌ها
 • ادارات
 • سازمان‌ها و بسیاری از مجموعه‌های کاری
 • هتل‌ها
 • سالن‌ها
 • کافه‌ها و رستوران‌ها

به‌طورمعمول درب‌های اتوماتیک در هر مکانی نصب می‌شوند. در هر مکانی که احساس می‌کنید نیاز به نصب درب اتوماتیک وجود دارد، می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. این درب‌ها بسیاری از ضعف‌های درب‌های قدیمی را کاهش داده‌اند و البته برای خرید درب‌های اتوماتیک، باید بودجه‌ی بالاتری نیز در نظر بگیرید. هزینه‌هایی که خرج خرید درب اتوماتیک می‌کنید، مزایای زیر را برای شما به همراه خواهد داشت:

 •  سهولت رفت‌وآمد برای کودکان، افراد سالخورده، افرادی که ضعف فیزیکی و حرکتی دارند و
 •  افزایش بهداشت فردی و عمومی با نصب درب اتوماتیک
 • کمک به کاهش هزینه‌ها و ذخیره انرژی

معرفی درب اتوماتیک با سنسور مادون‌قرمز

دسته‌ی دیگری از سنسورها که در درب اتوماتیک استفاده می‌شود، سنسور مادون‌قرمز است. این سنسورهای ویژه، همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست، از تکنولوژی مادون‌قرمز برای باز و بسته کردن درب اتوماتیک استفاده می‌کنند. در محدوده‌ای از درب که تحت پوشش سنسورها است، آن‌ها می‌توانند گرما را تشخیص دهند؛ بنابراین زمانی که شخصی در این محدوده قرار می‌گیرد، گرمای بدن او توسط سنسورهای درب اتوماتیک تشخیص داده می‌شود و در ادامه به همین سادگی درب باز خواهد شد.

توجه داشته باشید که عملکرد درب اتوماتیک، زمانی که با سنسور مادون‌قرمز کار می‌کند، دقیق‌تر است. این سنسورها با کارایی مطلوب و به‌خودی‌ خود کار می‌کنند؛ اما نیاز است تا از سنسورهای دیگر به‌صورت ترکیبی در کنار سنسور مادون‌قرمز استفاده شود. برای مثال اگر یک شخص به‌آرامی جلوی یک درب اتوماتیک حرکت کند، سنسور حرکتی این حرکت را تشخیص نخواهد داد، اما اگر از سنسورهای وزنی نیز به‌طور ترکیبی برای درب استفاده‌ شده باشد، این سنسور می‌تواند وزن فرد را تشخیص داده و درب را باز کند.

نحوه‌ی عملکرد درب اتوماتیک

در واقع تشخیص فرد توسط سنسور، نقطه‌ی شروع عملکرد درب اتوماتیک است و پس‌ از آن درب باید باز یا بسته شود. سنسورهای درب به یک درایو الکترونیکی متصل می‌شوند که این درایو از طریق یک درایو کمکی یا چرخ‌دنده به هیئت‌رئیسه‌های درب متصل می‌شود. چرخ‌دنده‌ها توسط کمربندهای لاستیکی حرکات باز و بسته شدن درب را تنظیم می‌کنند و در ادامه به‌وسیله‌ی غلطک‌هایی که در زیر درب قرار دارند، درب اتوماتیک به‌راحتی باز و بسته می‌شود.

این روزها درب‌های اتوماتیک بسیار راحت و کاملاً امن تولید می‌شوند و همواره تولیدکنندگان در بخش‌های تحقیق و توسعه‌ی خود، به دنبال راه‌هایی هستند که آن را زیباتر و درعین‌ حال کارآمدتر کنند. ممکن است در آینده‌ای بسیار نزدیک، شاهد تولید درب اتوماتیک با قابلیت‌ها و سطح هوشمندی بالاتری باشیم و درب‌های امروزی به نظرمان ساده و معمولی به نظر برسند.

1 دیدگاه
 1. Buildwall چه کار بزرگی انجام داده است. به جز خدمات فوق العاده ای که ارائه می دهد، جایگاه اجتماعی فعالی دارد و به کودکان کمک می کند. من از راه و روش و کارآمدی شما قدردانی میکنم. امیدوارم رویدادهای خیریه ای بیشتری سازماندهی و از جوانان ما بیشتر حمایت کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما