پله پیما

در شرایط و وضعیت های خاص، افراد مسن و حتی جوان ترها توانایی بالا و پایین رفتن از پله ها را از دست می دهند. این مشکل در حرکت می تواند ناشی از ضعف عضلات، آسیب های جسمانی، از دست دادن تعادل، ضعف در بینایی و سایر شرایط مشابه ناشی شود. برای افرادی که در خانه های چند طبقه زندگی می کنند، استفاده از پله ها با وجود این مشکل و عدم توانایی در حرکت می تواند سخت و حتی خطرناک باشد.

خوشبختانه یک راه حل ساده برای این مشکل وجود دارد، صندلی بالابر یکی از تجهیزات پزشکی مهمی است که در بالا و پایین رفتن از پله ها به این افراد کمک زیادی می کند. صندلی بالا بر معمولا از یک صندلی مکانیکی که به یک پله متصل است تشکیل می شود و افراد بیمار یا ساکنین ساختمان را در پله ها جابجا می کند، این صندلی ها بیشتر برای افراد سالمندی استفاده می شوند که خود توانایی حرکت دارند اما به خوبی نمی توانند تعادل خود را حفظ کنند.

این وسیله کمکی در اشکال و اندازه های مختلف ارائه می شود تا بتواند پاسخگوی تمامی کاربران با هر شرایطی باشد. طراحی این صندلی ها به گونه ایست که حتی برای راه پله های دارای انحنا هم مناسب می باشند، همچنین اندازه و تجهیزات ایمنی این صندلی های بالابر به گونه ای ست که همه افراد می توانند یکی از این صندلی ها را در خانه خود داشته باشند. اگر قصد تهیه یک صندلی پله پیما را دارید، لازم است مزایای این تجهیزات پزشکی را بدانید و با انواع مختلف آن آشنا شوید تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

صندلی پله پیما چگونه کار می کند؟

بالابر پله پیما شامل یک صندلی موتوری با مکانیسم بالابر است که روی یک ریل مشخص بالا و پایین می رود، اساس کار این صندلی ها کار با برق است، اما به گونه ای طراحی شده اند که با باتری هم کار می کنند و در زمان قطع برق هم می توان از آن ها استفاده کرد.

تفاوت بین صندلی پله پیما و ویلچر بالابر چیست؟

صندلی پله پیما ( گاهی اوقات بالابر پله پیما نامیده می شود) دستگاهی است که یک فرد را روی پله ها بالا و پایین می برد، این دستگاه مانند یک صندلی است که به پله متصل شده است. اما ویلچر بالابر مانند یک آسانسور کوچک است که می تواند فردی که روی ویلچر نشسته را همراه با ویلچر از پله ها بالا و پایین ببرد.

چه مکان هایی نیاز به صندلی بالابر دارند؟

صندلی بالابر را می توان در هر مکانی از داخل یا خارج خانه که پله دارد نصب کرد، صندلی بالابر معمولا در این مکان ها نصب می شود:

• پله های داخلی

• پله های برقی

• پله های بیرونی منتهی به خانه

صندلی های بالابر مخصوص بیرون از منزل در مقابل تغییرات آب و هوایی مقاوم هستند و می توان آنها را روی نرده ها، ریل ها و حتی در امتداد پله های بتنی نصب کرد. این محصولات اکثرا از ونیل ضد آب برای راحتی و ایمنی بیشتر طراحی می شوند. توجه داشته باشید که در برخی موارد ممکن است سالمندان به چندین صندلی بالابر برای دسترسی به تمام نقاط خانه نیاز داشته باشند.

انواع صندلی پله پیما

صندلی های بالابر پله پیما در مدل های مختلف، متناسب با انواع طراحی پله ارائه می شوند، هر فرد باید با توجه به معماری فضای خانه خود، سبک زندگی و سایر شرایط زندگی خود تصمیم بگیرد که کدام نوع بالابر برای او مناسب است. 

صندلی پله پیما مستقیم

صندلی های پله پیما مستقیم طراحی شده اند تا فقط روی راه پله های صاف و مستقیم حرکت کنند، این صندلی ها روی پله های مستقیم قرار می گیرند به طوری که می توانند طول دقیق پله ای که روی آن نصب شده اند را بپیمایند.

صندلی های پله پیما مستقیم به صورت سفارشی ساخته نمی شوند و در تعداد انبوه تولید می شوند، یعنی به راحتی می توانید آنها را از بازار تهیه کنید. حمل و نصب این نوع بالابرها آسان است، با همه این ها این صندلی های پله پیما قادر به بالا رفتن از پله های منحنی و چرخشی نیستند. اما اندازه مناسب و نصب راحت آنها سبب شده مقرون بصرفه ترین صندلی های پله پیما موجود در بازار باشند.

صندلی پله پیما پیچشی

پله های منحنی، پله های دارای پاگرد و هر نوع پله ای که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تغییر مسیر می دهد نیاز دارند تا صندلی پله پیما سفارشی برای آن ها ساخته شود. شرکت ها از انواع ابزار و روش های خاصی برای تعیین انحنا دقیق راه پله استفاده می کنند، سپس ریل را نصب می کنند. در هر بخشی که پله تغییر مسیر می دهد نیاز به برنامه ریزی و طراحی زیادی دارد تا اطمینان حاصل شود صندلی پله پیما نصب شده برای ان پله مناسب باشد.

پله پیما ایستاده

بالابر پله پیما ایستاده بسیار شبیه به بالابر ویلچر است با این تفاوت که که دارای یک زیر پایی کوچک است و شخص می تواند در حین بالا و پایین رفتن از پله ها در حالت ایستاده باشد. این نوع پله پیماها در برخی موارد مفید هستند از جمله:

• پله های باریک: اگر راه پله باریک باشد ممکن است نتوانید یک صندلی بالابر نصب کنید، در چنین شرایطی یک پله پیما ایستاده می تواند به شما کمک کند.

• وضعیت سلامتی: برخی افراد به دلیل مشکلاتی نمی توانند زانوهای خود را خم کنند، استفاده از این پله پیماهای ایستاده سبب می شود در طول مسیر ایستاده باشید و نیاز به نشستن و خم کردن زانوها نباشد.

• راحتی افراد: برخی افراد در حالت ایستاده احساس راحتی بیشتری نسبت به نشستن دارند، پله پیماهای ایستاده برای این افراد انتخاب مناسبی هستند.

انتخاب ابعاد صندلی پله پیما

ابعاد پله پیما به اندازه راه پله، استفاده یا عدم استفاده دیگران از پله، وزن شما و سایر عوامل بستگی دارد.

اندازه راه پله:

راه پله های باریک به پله پیماهایی احتیاج دارند که صندلی آنها باریک است تا افراد دیگر هم بتوانند به راحتی روی پله ها رفت و آمد کنند. برخی از صندلی های پله پیما تاشدنی هستند و مشکل کمبود جا برای رفت و آمد دیگران را حل کرده اند.

اضافه وزن

یک صندلی پله پیما معمولی تا وزن ۱۳۶ کیلوگرم را پوشش می دهد برای افرادی که اضافه وزن زیاد دارند صندلی های مخصوص سنگین وزن مناسب هستند، پله پیماهای سنگین را هم روی پله های مستقیم و هم پله های منحنی می توان نصب کرد.

انتخاب طرح صندلی

طراحی صندلی می تواند تاثیر زیادی در ایمنی کاربر داشته باشد، انواع مختلف طرح های صندلی عبارتند از: 

• زیر دستی

• زیر پایی

• صندلی گردان

تمامی صندلی های پله پیما باید دارای کمربند ایمنی باشند، پله پیماهای پیشرفته دارای سنسور حرکتی برای جلوگیری از برخورد فرد با اجسام یا افراد دیگر و همچنین سیستم ترمز برای ایمنی بیشتر هستند.

قیمت

عوامل زیادی از جمله عرض صندلی، طول پله ها، پیچیدگی طراحی، کیفیت، برند و موارد دیگر می توانند در قیمت صندلی پله پیما تاثیر گذار باشند. پله پیماهای مستقیم نسبت به پله پیماهای چرخشی قیمت مناسب تری دارند. به طور کلی این وسایل در رنج قیمت های مختلف در بازار عرضه می شوند.

هزینه نصب

هزینه نصب پله پیما معمولا از هزینه تجهیزات کمتر است.، نصب پله پیما تقریبا حدود ۴ ساعت طول می کشد. تعیین اینکه چه کسی پله پیما را نصب کند بستگی به نوع پله پیمای خریداری شده دارد، پله پیماهایی که سفارشی ساخته می شوند باید توسط سازنده نصب شوند در حالی که پله پیماهای مستقیم می توانند توسط سازنده یا نمایندگی های آن نصب شوند. معمولا هزینه خرید پله پیما شامل هزینه نصب هم می شود.

علاوه بر هزینه نیروی کار برای نصب پله پیما، به پریز برق هم نیاز است، اگر پریز مناسب در مسیر حرکت پله پیما وجود نداشته باشد هزینه برقکار برای ایجاد انشعاب به هزینه های شما افزوده می شود.

طول عمر و نگهداری پله پیما

پله پیماها معمولا به صورت روزانه استفاده می شوند و مانند تمامی تجهیزات دیگر به مرور زمان فرسوده می شوند، اما با انجام برخی خدمات تعمیر و نگهداری می توانید طول عمر این وسیله را افزایش دهید. اگر تازه یک صندلی پله پیما خریداری کرده اید و نمیدانید چگونه باید از آن مراقبت کنید می توانید دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید. معمولا در این دفترچه ها توضیح داده شده که چگونه پله پیما را تمیز کنید، از چه ابزاری برای تمیز کردن آن استفاده کنید، چگونه کارهای تعمیر و نگهداری جزئی را انجام دهید و در چه مواردی باید به تعمیر کار متخصص مراجعه کنید. در ادامه برخی کارهایی که خودتان برای تعمیر و نگهداری صندلی پله پیما در خانه می توانید انجام دهید را لیست کرده ایم:

• صندلی را با یک پارچه تمیز کنید:

دارندگان صندلی های پله پیما باید آن را با از یک پارچه میکروفیبر خشک برای تمیز کردن صندلی و تجهیزات آن استفاده کنند.

• بررسی تنظیمات Ups:

مانند دیگر تجهیزات مکانیکی، صندلی پله پیما هم باید به طور منظم تنظیم شود، حتی اگر از آن استفاده نمی کنید. 

• محکم کردن پیچ و مهره ها:

اتصالات و پیچ و مهره های پله پیمای خود را به صورت دوره ای بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را محکم کنید، اما مواظب باشید بیش از حد آن ها را سفت نکنید، محکم کردن بیش از حد ممکن است باعث هرز شدن پیچ ها شود

• ریل ها را تمیز کنید:

ریل هایی که روی پله ها نصب شده اند کمک می کنند تا پله پیما به راحتی بالا و پایین برود، اگر ریل بیش از حد کثیف شود تمیز کردن آن دشوار می شود، برای پاک کردن گرد و غبار ریل از پارچه استفاده کنید، با گوشه پارچه درون شکاف ریل را از بالا تا پایین تمیز کنید.

در برخی موارد ممکن است ریل پله پیما به روغن کاری نیاز داشته باشد، توجه داشته باشید فقط از مواد روان کننده ای که در دفترچه راهنما ذکر شده استفاده کنید. عدم پیروی از توصیه ها و نکات درج شده در دفترچه راهنما ممکن است باعث باطل شدن گارانتی دستگاه شود.

ضمانتنامه

برندهای معتبر اکثرا دارای ضمانت نامه هستند، همیشه مطمئن شوید دستگاهی که خریداری می کنید دارای ضمانت نامه است تا مجبورنشوید برای دریافت ضمانت نامه هزینه های اضافی پرداخت کنید. در هنگام خرید پله پیماهایی که شامل گارانتی هستند دقت کنید که ضمانت نامه چه مواردی را پوشش می دهد، برخی کارهای اشتباه در تعمیر و نگهداری صندلی پله پیما ممکن است باعث شوند ضمانت نامه دستگاه باطل شود. بنا بر این اگر خودتان یا یکی از اعضای خانواده قصد دارید پله پیما را نصب کنید قبل از آن شرایط ضمانت نامه را مطالعه کنید.

نکات آخر

راه های زیادی برای انتخاب یک صندلی پله پیما برای خانه وجود دارد. قبل از انتخاب در مورد نحوه کار دستگاه، هزینه های نصب، قیمت پله پیما و دیگر موارد تحقیق کنید تا بتوانید وسیله مناسب برای پاسخگویی به نیازهای خود را انتخاب کنید. اگر فرد سالمندی هستید یا دچار معلولین فیزیکی هستید یا حتی دچار آسیب موقتی شده اید، صندلی پله پیما می تواند به جابجا شدن و بالا و پایین رفتن از پله ها کمک کند ضمن اینکه ایمنی شما را هم حفظ می کند.